sadi
19 بهمن 1401 - 13:31

مشاهده «گربه پالاس» برای دومین بار در کالمند بهادران

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان یزد گفت: برای دومین بار حضور یک فرد گربه پالاس در منطقه حفاظت شده کالمند بهادران مهریز ثبت شد.

به گزارش  خبرگزاری فارس در یزد، سید رضا نورانیان در پیامی ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: در بهمن‌ماه سال جاری یک فرد گربه پالاس توسط محیط بانان و دوستداران طبیعت در منطقه حفاظت شده کالمند بهادران شهرستان مهریز مشاهده و موفق به تهیه فیلم و عکس از آن شدند.

وی با بیان این‌که این دومین ثبت حضور گربه پالاس در کالمند بهادران است، افزود: گربه پالاس با نام علمی Felis manul یک گربه‌سان وحشی کوچک بومی آسیای میانه است که کمی بزرگ‌تر از گربه اهلی بوده و دارای سری پهن و گوش‌های گرد است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان یزد گفت: رنگ مو‌های بدن این گربه خاکستری روشن یا زرد تیره همراه با نوار‌های عمودی است که گاهی در میان مو‌های انبوه و متراکم بدن، دیده نمی‌شوند.

نورانیان تصریح کرد: این جانور ارزشمند در فهرست جانوران معرض خطر انقراض سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار دارد و در ایران بیشتر در مناطق کوهستانی شمال شرق و همچنین مرکز و شمال غرب پراکنش دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: گربه پالاس از ۷ گونه گربه سان وحشی استان یزد است که تاکنون در کوهستان شیرکوه و مناطق کوهستانی حاشیه آن گزارش شده است.

پایان پیام/ف

منبع: فارس
شناسه خبر: 1027581